Dil temizliğinizi en son ne zaman yaptınız?

65

Yapılmış olan araştırmalar, ağzımızın sağlığıyla vücudun geri kalanının arasında bulunan bağlantıyı fazlasıyla kesin hale getirmeyi sürdürüyor. Dişleriniz ile birlikte diş etlerinize özen gösteriyor olmak, ağız sağlığınız açısından çok önemlidir. Pekala, dilimiz için de aynı özeni göstermekte miyiz?

Diş Hekimi olarak görev yapan Pertev Kökdemir, ağzınızın geri kalanında olduğu gibi, dilinizin de bağışıklık sisteminiz konusunda inflamatuar bir şelaleye sebep olabilecek milyonlarca sayıda bakteriye ev sahipliği yapmakta olduğunu açıkça ifade etti. Zararlı bir durumdaki mikroorganizmaların barınmasının yanı sıra yutulmasını önleme konusunda isteğiniz varsa dilinizi temiz tutmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Dilinizi düzenli bir şekilde temizleyip zararlı ağız bakterilerini azaltmayı sağlayabilirsiniz. Öte yandan ağız kokusunun da önüne geçmiş olabilirsiniz.

Hem kullanmakta olan diş fırçaları hem ise özel dil sıyırıcılar dilde yer alan bakterileri temizleyebilmektedir.. Diş Hekimi olarak görev yapan Pertev Kökdemir, dil temizliğinin tam olarak nasıl yapılacak olduğunu açıkça anlattı. Dilinizi mümkün olabildiği kadar dışarı çıkartın. Kaşık çukurunu dilinizin üzerine doğru çevirin ve mümkün olduğu kadar dilinizin iç bölgelerine doğru uzatın. Hafifçe bir baskı uygulayıp kaşığı dilinizin uç kısmına doğru çekin. Söz konusu bu işlemi üç ila dört defa daha yapın, hemen sonrasında ise tükürün ve ağızınızı güzel bir şekilde çalkalayın. Bu işlemle ilgili olarak özel dil kazıyıcıları da market ya da eczanelerden satın alıp kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.