Sigara izmariti en yaygın zararlı atık olarak öne çıktı

28

İngiltere içerisinde yapılmış olan özel bir araştırma, doğaya atılmakta olan en yaygın zararlı atığın sigara izmariti olarak öne çıktığını ortaya koymuş durumda. Konuyu değerlendirmiş olan TSSD’nin Genel Başkanı olarak görev yapan Doçent Doktor Mustafa Aydın, ‘Daha yaşanabilir ve aynı zamanda daha iyi bir gezegen için hızlıca filtresiz hayata geçmemiz gerekli’ ifadelerine yer verdi.

İngiltere’de yer alan Anglia Ruskin Üniversitesi tarafından yapılmış olan bu araştırma, toprağın yanı sıra çimlere atılmakta olan sigara izmaritlerinin insan yapımındaki maddelerin içerisinde çevreyi en çok kirleten atıklar olduğunu ortaya koymuş durumda. Deniz kıyılarının yanı sıra kentlerden toplanmış olan çöpün %30 ila %40’lık kısmını, sigara izmaritlerinin oluşturmakta olduğunu da ifade eden araştırmacılar, her sene doğaya ortalama olarak 4,5 trilyon izmaritin atılmakta olduğunu açık bir şekilde ifade etti.

Konuyla alakalı olarak özel değerlendirmelerde bulunmuş olan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD)’nin Genel Başkanı olarak görev yapan Doçent Doktor Mustafa Aydın açıklamasında; sigaraların insan sağlığının yanı sıra ekonomiye vermekte olduğu zararların yanı sıra, doğaya vermiş olduğu zararların da bilinen bir gerçek olduğuna değinirken bahsi geçen araştırma ile beraber bu gerçeğin şimdi bir de bilimsel bir boyut kazandığını ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.