Marmaris balıyla ilgili kurtuluş planı

31

Ülkemizin adeta kanayan yaralarından biri haline gelmiş olan orman yangınları arıcılıkla alakalı sektöre çok büyük bir darbe vurmuş durumda. Kovanları çok büyük zarar görmüş olan arıcıların ise desteğe ihtiyacı bulunuyor. Konuyla alakalı olarak çözüm odaklı açıklamalar gerçekleştiren 40 senelik Bal Üreticisi Ahmet Bağran Aksoy açıklamasında devletin arı kovanları yanmış olan arıcılar için çok ciddi destekler vermesinin gerekli olduğuna değindi.

Muğla ilinin arıcılık açısından fazlasıyla önemli bir bölge olduğunu açıkça belirten Aksoy, Muğla ilinin ülkemizin en fazla bal üretimi gerçekleştirilen ikinci bölgesi konumunda olduğunu ve bundan dolayı da arıcılar açısından fazlasıyla büyük bir öneme sahip olan Marmaris bölgesi ilk sırada olmak üzre yanmış olan bölgelerin hızlı bir şekilde arıların yaşamına uygun hale getirilmesinin gerekli olduğunu ifade etti

Son günler içerisinde yaşanmış olan orman yangınlarının açtığı o büyük yaralar daha halen kapanmış değil. Arıcılık açısından çok büyük bir önemi bulunan yeşil alanların yok olması arıcılık sektörüyle alakalı yaratmış olduğu risk kadar, arıların bölge üzerinden gitmesi polenleşmeyle tekrardan hayat bulabilecek bitkilerin de hiç yeşillenmemesi anlamına gelmekte. İlk sırada çam balı olmak üzre ülkemizin bal üretimi konusunda ikinci sırasında yer alan Muğla ilinin, 66.000 hektar büyüklüğündeki alanın yok olmuş durumda olması arıcılar ve geleceğimiz açısından da çok büyük bir kaygı uyandırmakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.