Girne Limanı içerisinde Denizcilik Tarihi Müzesi için temeller atılmış durumda

56

Yakın Doğu Oluşumu’yla beraber Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı iş birlikleriyle beraber Denizcilik Tarihi Müzesi’ne dönüşmesi sağlanacak Girne Üniversitesi’ne ait durumda bulunan TEAL Gemisi’nin Girne Liman’ında karaya alınacak olduğu alanın temeli atılmış bir durumda

KKTC Bayındırlık ile birlikte Ulaştırma Bakanlığı’nın yanı sıra Yakın Doğu Oluşumu arasında imzalanmış olan özel bir protokolle Denizcilik Tarihi Müzesi’ne dönüşeceği açıklanan Girne Üniversitesi’ne ait 66 yaşında bulunan TEAL Gemisi’nin, Girne Limanı üzerinde karaya alınacak olduğu alanın temelleri atılıp bu konuda çalışmalara da başlanmış oldu. Denizcilik Tarihi Müzesi’ne dönüşeceği açıklanan TEAL’in açılışının bu sene 15 Kasım Cumhuriyet Bayramında gerçekleştirilmesi de hedeflenmekte.

Son 27 senelik zaman zarfında Yakın Doğu Üniversitesi ile birlikte Girne Üniversitesi’nde eğitimin yanı sıra araştırma gemisi şeklinde onlarca kaptan yetiştirmiş olan TEAL, Denizcilik Tarihi Müzesi şeklinde resimin yanı sıra denizcilik objeleri ile birlikte fotoğraf, denizcilik haritaları ve gemi maketleri gibi 5.000 tanenin üstünde materyale ev sahipliği yapıp çok geniş ve kapsama sahip tarihiyle ziyaretçilerini büyülemiş olacak.

Girne Limanı içerisinde gelen yolcu binasıyla beraber marina arasında yer alan alana yerleştirileceği açıklanan TEAL, adaya gelme amacıyla deniz yolunu tercih etmiş olan yolcuları da limanda karşılamış olacak. Öte taraftan Akdeniz’in önemli liman kentlerinden bir tanesi olarak öne çıkan Girne de bölgenin en özel Denizcilik Tarihi Müzesi’yle beraber kimliğine çok önemli bir renk katmış olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.