Koku alamıyor olmak bir depresyon sebebi

34

5 tane duyu organlarımızdan bir tanesi olarak öne çıkan koku duyumuz tat alma duyumuzla çok yakından bağlantılı bir durumda. Güzel durumda bulunan bir yemeğin kokusunun yanı sıra çiçek kokusu ile birlikte güzel bir parfümün kokusu yaşamdan zevk almamızı sağlayıp, kendimizi çok daha iyi hissetmemize sebep olur. Koku ile alakalı duyumuzun kaybolmasıyla birlikte koku alamadan yaşıyor olmaksa renksiz ve tatsız bir yaşam olarak öne çıkmaktadır. Bundan dolayı da koku bozukluğu olan kişilerde yaşam kalitesi bozulmuş olur ve depresyon benzerindeki bazı rahatsızlıklar daha sık bir şekilde görülmeye başlanır.

Özellikle geçici bir durumdaki koku bozukluklarının en sık nedenlerinden bir tanesi viral enfeksiyonlar olarak öne çıkmaktadır. Enfeksiyonlar haricinde burun eğriliklerinin yanı sıra burun alerjileri ile birlikte burunun iç kısmında meydana gelen iyi huylu ve kötü huya sahip tümörler koku bozukluğuna neden olur.

ilk olarak koku bozukluğuna sebep olan durumun nedeninin araştırılması ve hemen sonrasında bu nedenin ortadan kaldırılabilmesi amacıyla gereken medikal ya da cerrahi tedavinin uygulanması gereklidir. Özellikle de viral enfeksiyonlara bağlı bir durumda bulunan koku bozuklukları genel olarak geçici bir durumdadır. Bu hastalar için bazı durumlarda yalnızca iyileşmenin hızlanması amacıyla burun spreyi verilebilmekte. Öte yandan kahve kokusu benzerindeki çok daha keskin kokuları denemeleri de talep edilebiliyor. Zira keskin durumda bulunan kokular şikayetlerinin düzelmesini çok daha fazla hızlandırabilmektedir..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.