Yatay mimari neden daha cazip?

38

Son zamanların trendleri arasında yer alan yatay mimariye sahip yapılar, kentler ve insanlar için pek çok farklı avantaj sağlamış oluyor.

Şu zamanlarda kentleşmede en fazla kullanılmakta olan mimari tipi, dikey mimari şeklinde isimlendiriliyor. Özellikle de dünyanın pek çok büyük kentlerinde nüfusların artış göstermesi ve arazi konusundaki sıkıntılar dikey mimariyi mecburi kılmış oluyor. Ancak yatay mimari ise bu 5 özelliğinden dolayı çok daha cazip

  • Deprem kuşağı üzerinde yer almakta bulunan bir ülke olarak, özellikle de uygulamamız gerekli olan mimari yatay mimari olarak öne çıkmaktadır. Yüksek kata sahip olan yapıların, yatay mimariye sahip olan yapılara oranla depremden daha çok etkilenebilmeleri de söz konusudur.
  • Pandeminin de etkisiyle beraber son zamanlarda bahçesi bulunan ve doğayla teması olanaklı kılan yapılara ilgi oldukça büyük. Yatay mimariye sahip olan yapılar, genel olarak bahçe gibi yeşil alanlara sahip bulunduklarından ötürü çok ferah bir yaşam alanı olanağı sunmuş oluyor
  • Psikolojik bir şekilde de avantajları bulunmaktadır. Yatay mimari hiç bir şekilde vahşi durmaz, daha da sakin hissettirmiş olur.
  • Yatay mimarinin yaygın odurumda olduğu bölgeler üzerinde, genel olarak villalar ile birlikte müstakil evler gibi çok büyük ve alçak yapıya sahip konutlar yer almaktadır. Söz konusu bu mimari tipi, komşuluk ilişkilerinin yanı sıra sosyalleşme yönünden de tarih boyunca yatay mimariyi tercih ederek gelen bir toplum olan ülkemiz açısından avantaj sağlamış oluyor.
  • Dünya üzerinde özellikle de büyük kentlerin tamamının kendine özgü siluetleri mevcuttur. Yatay mimariyle inşa edilmiş olan yapılar, kentte yer alan binalar arasında bulunan kat farkını ortadan kaldırıp kentin siluetini korumasına da katkı sağlamış olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.