2021’de tekstil ihracatında büyük artış

25

Covid-19 ile alakalı süreç devam etmekteyken aşılamanın hız kazanmış olması ve fiziksel mağazaların açılma kararı alınmasıyla beraber beklenen olumlu etkiler de görülmeye başlanmış durumda.

Ege Tekstil ile Hammaddeleri İhracatçıları Birliği ise Haziran ayını daha önceki aya bakıldığı zaman %122 oranındaki artış ile öteki beş ayda gerçekleştiği gibi bir rekor kırıp 36,5 milyon dolar tutarındaki ihracatla kapatmış oldu. Ocak ila Haziran dönemi içerisinde de ihracatta %126 oranında bir artış gerçekleşmiş oldu ve daha önceki sene Ocak ila Haziran dönemi içerisinde gerçekleşen ihracat 92 milyon dolar tutarındayken bu senenin ilk 6 aylık zaman zarfında ihracat 208 milyon dolar tutarına kadar yükselmi ş oldu.

Bu senenin ilk yarılık döneminde en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke de sırayla; Pakistan’ın yanı sıra Çin ile birlikte İtalya, Portekiz ve de Hindistan olarak öne çıktı.

Pandemi süreci içerisinde öne çıkmış olan iki tane önemli kavram mevcut durumdaydı. İlki alışkanlıkların değişerek kaynakların kullanılmasının çok daha bilinçli hale gelmiş olması ikincisi de kesinlikle dijitalleşme. Birliğin bu dönem içerisinde de önceliği sürdürülebilirlik ile birlikte dijitalleşme ve her dönemde gerçekleştiği gibi katma değerli ihracat olmayı sürdürdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.