Paranın Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

44

Elinizde bir 100 TL var ve siz sahte para olduğundan şüpheleniyorsunuz. Bunu sadece gerçek parada bulunan aşağıdaki özelliklerle karşılaştırarak karar verebilirsiniz.

Siz de sahte para mağduru olmak istemiyorsanız en azından gerçek parada bulunan temel özellikler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Gizlenmiş Atatürk Resmi.
Parayı elinize alın , bir ışık kaynağına doğru tutun. Para gerçek ise Atatürk resmini göreceksiniz. Sadece bu kontrol yeterli mi? Tabi ki değil. Aşağıda ki özellikleri de doğrulamak gerekmekte.

Banknotun Kağıt Kalitesi
Aslında para banknotları bildiğimiz herhangi bir kağıt türüyle yapılmaz. Para basımı için özel olarak üretilirler. Burası önemli. Kağıt para banknotlarında beyaz beyaz kağıt değil, kupürün hakim renginin tonunda açık renkte bir kağıt cinsi bir tür kullanılır.

sahte-para-ataturk-resmi

Kabartma Baskılar
Banknotumuzun ön yüzünde Atatürk portresinin ve “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” ile banknotun parasal değerini gösteren rakamlarda yazılar da kabartma baskı olmalıdır. Bunu elinizle rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Parlak Emniyet Şeridi
En ayırt edici ve yapılması oldukça zor bir işlemdir. Banknotumuzun ortasında dik bir şekilde aşağı doğru inen bir emniyet şeritleri yer alır. Parlaktır ve üzerinde banknotun rakamsal değeri ve TL harfleri bulunur. Kağıda tam gömülü şekilde ve sanki iki katman varmış ta tam arasından geçiyormuş gibidir. Parayı bir ışık kaynağına doğru tuttuğunuzda her iki taraftan da bakıldığında bu şeridi kesintisiz olarak görmelisiniz.

Sahte paralarda genelde olmaz yada kağıdın bir yüzeyine yapıştırılmış hissi vermektedir.

Hologram Şerit
Üzerinde bazı motifler bulunan şerittir. Paraya değişik açılardan baktığınızda motifler renkli ve parlak şekilde yansımalar yapar. Bunun yanında yine farklı açıdan bakıldığında dikdörtgen şekli içerisinde yer alan TL harfleri paranın rakamsal değerine dönüşür.

Renkli Şerit
Farklı açılardan bakarsanız altın sarısına dönüşen üstünde TL harfleri ile paranın değerinin olduğu bir şerit görürsünüz.

Mikro Yazı
Ayırt edici özelliklerden biri de budur. Banknotun ön yüzünde bulunan ay – yıldız resminin içerisinde paranın değeri ile TL harfleri bulunur. Holografik şerit üzerinde dikdörtgenin hemen alt ve üstünde TCMB ibaresini mikro yazı ile görünür olmalıdır.

Bütünleşik Görüntü
Paranın her iki yüzünde de birbirini tamamlayan figürler mevcuttur. Banknotu ışığa tuttuğunuza paranın sol üst bölümünde bulunan bir şekil arka yüzdeki şekil ile birleşerek paranın değerini ortaya çıkarır. Parayı tekrar önünüze koyup sol üst köşeye baktığınızda rakamların yarım olduğunu görürsünüz.

Braille Alfabesi
Banknotumuzun ön yüzeyinde , filigranın ise sol üst kenarında Braille alfabesinden yazılmış, parmakla dokunduğunuzda fark edebileceğiniz noktalar bulunur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.