Kredi Notuna Direk Etki Eden Faktörler Nelerdir?

60

  • Kredi Notu, Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olarak çalışan Findeks birimi tarafından hesaplanan , bazı dönemlerde değişkenlik gösteren faktörlerin ele alınması ile ortaya çıkarılır.
  • Kredi Notu’nun % 35′ ini kredi ve kredi kartlarındaki düzeniniz oluşturur. Kredi yada kredi kartı ödemeleriniz ne kadar aksar ise kredi skorunuz o kadar olumsuz yönde etkilenir ve düşer.
  • Kredi Notu’nun % 11′ ini geçmişteki değil her yeni alınan krediler oluşturmaktadır. Bankalara olan kredilere bağlı borçlarınız, sahip olduğunuz ve kullandığınız kredi kartların toplam limiti de bu oran içindedir. Sık sık bankalara kredi başvurusu yapmak ta şüpheli bir durum olarak görülür notunuza eksi yönde yansıyabilir.
  • Bu ve buna benzer tüm değerlendirmeler sonucunda 0-1900 arasında bir puanla kredi skorunuz ortaya çıkıyor.

Kredi notu hesaplamalarında hata yapılmıyor mu? Elbette hata payı var . Fakat çok nadir.

Bu konuda kredi notuna itiraz dilekçesi yazarak KKB bürosuna başvurabiliyorsunuz.

Bankaya Yazılacak Kredi Notu İtiraz Dilekçesi
Kredi notu hesaplama hatalarında sık karşılaşılan durumlardan biri banka kaynaklı yanlış değerlendirmeler olabilmekte. Bu konuyu da aklınızda bulundurmalı ve hata olduğunu düşünüyorsanız bankanın genel müdürlüğüne ; tüm ödemlerini düzenli yapan bir müşteri olduğunuza dair elinizde belge niteliğinde olabilecek ödeme dekontlarını da ek yaparak dilekçenizi yazabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosuna Yazılacak Kredi Notu İtiraz Dilekçesi
Çok ama çok nadir de olsa KKB tarafında da hata yapılabilir. Bankaya yazdığınız dilekçenin başını değiştirerek Kredi Kayıt Bürosu Müdürlüğüne de aynı dilekçeden yazabilirsiniz. Dilekçeye ek olarak o ana kadar ödemeleriniz düzenli olduğuna dair kanıt niteliğinde tün dekontları ekleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.