Kredi Notu Nedir?

101

Hayalleriniz var ve bu hayallerinizi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan nakit parayı çekmek için internet bir sürü araştırma yaptınız. En uygun ihtiyaç kredi hangisi ? , en kolay kredi hangisi ? , faiz oranı en düşük kredi hangisi ? ve bir sonuca vardınız . Size en yakın ilgili bankanın şubesine girdiniz. Kredi işlemleri müşteri temsilcisinin karşısına oturdunuz. 36 ay ödemeli 40 bin TL krediye ihtiyacım var dediniz. Müşteri temsilcisi hanımefendi ekrana baktı ve yüz ifadesi değişiverdi. ” Beyfendi ne yazık ki istediğiniz krediyi veremiyoruz. Kredi notunuz düşük. ” Aslında bu cevabı alan bir çok insan var. Fakat siz hiç böyle bir cevap beklemiyordunuz. Çünkü o ana kadar herhangi bir borcunuzu aksatmadınız yada kredi kartı ile ilgili bi sorun yaşamadınız. Size göre böyle bir şey olması imkansız.

Siz ne derseniz deyin ne yazık ki kredi notunda düşük skorlar banka ve finans kurumlarına , hatta cep telefonu almak için Turkcell , Vodafone yada Türk Telekoma gittiğinizde dahi duvara toslamış gibi olabiliyorsunuz.

Peki Nedir Bu Kredi Notu ve Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu ; o güne dek tüm finansal geçmişinizi ,

*Çektiğiniz kredileri

*Ödeme düzeninizi

*Taksitleri aksatıp aksatmadığınızı

*Kredi kartı kullanımınızı, sadece minimum ödeme tutarını ödemenizden dolayı oluşan faiz ödemeleri,

*Şu anda üzerinizde herhangi bir kredi olup olmadığı ve miktarı,

*Şu andaki kredi kartı kullanım durumunuz ve toplam borç miktarınızı

*Daha önce idari yada adli bir takibe girip girmediğiniz gibi bilgilerinin analiz edilmesi sonucunda ortaya çıkan 0 ile 1900 arasında değişen skordur.

Bu bilgiler ülkemizde KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ‘de toplanarak analizler yapılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.