Kuzey Star Tersanesi ve Rosatom’un arasında büyük bir anlaşma

96

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu olarak öne çıkan Rosatom bünyesi üzerinde faaliyet göstermekte olan FSUE Atomflot ile Türkiye Kuzey Star Shipyard Denizcilik Sanayi ve Ticaret Anonim Firması, 22220 Projesinin dahilindeki evrensel nükleer buzkıranlarla ilgili yüzer liman inşa edilmesini öngörmekte bulunan anlaşmayı imzalamış durumda.

Satın alma ile alakalı prosedür, Rusya Federasyonu’nun 223-FZ sayısına sahip ‘Belirli Türde bulunan Tüzel Kişiliklerin Mal, İş, Hizmetlerin Satın Alınması Hakkında’ Federal Kanun kapsamında ve de Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom Birleşik sanayi satın almanın mevcut durumdaki standartlarına uygun bir şekilde gerçekleştirilmiş oldu. Sözleşmenin değeri 4 milyar 981 milyon Ruble tutarını; yani ortalama 69 milyar Dolar tutarına kadar ulaşan anlaşmanın satın alma sonuçlarını özetleme konusundaki protokol 27 Mayıs 2021 tarihi içerisinde yayınlanmış idi.

30.000 tonluk bir yük kaldırma kapasitesi bulunacağı açıklanan bu yüzer liman, 220 metrelik uzunluk ve 48 metrelik genişliğe sahip olacak. Kızak güvertesinin boyunca en az 200 metrelik uzunluğun yanı sıra 6 metrelik duba yüksekliğine sahip durumda bulunacak yüzer liman içerisinde dizel yakıtla beraber içme suyu stokları, atık suyun yanı sıra evsel su toplama kapasitesine bakılarak aynı esnada 30 kişi, 7 günlük zaman zarfında karaya hiç bir şekilde ayak basmadan görev yapabiliyor olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.