Altın Mevduat Hesabı Nedir? Çeşitleri, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Nasıl Açılır?

38

Zaman içerisinde paranın değer kaybetmesi, insanların birikim yaparken farklı şekillerde birikimlerini değerlendirmelerini düşünmeye itmiştir. Altın, birikim yapmada ve para değerlendirmede tercih edilen seçeneklerin her zaman başında gelmiştir. Eskiden beri altın işleri ile kuyumcular ilgilenir ve satın alınan altınlar ev ortamında saklanarak değerlendirilirken bir zaman sonra bu işe bankalar da girmeye başlamıştır.

Bankalar, müşterilerinin kuyumcular yerine kendilerine gelmelerini sağlamak için çeşitli seçenekler sunmaktadırlar. Bankalarda altın birikimi yapacak olan kişiler öncelikli olarak bir bankada mevduat hesabı açmak gerekmektedir. Banka bünyesinde hesap oluşturduktan sonra internet ya da mobil bankacılık uygulamaları ile birlikte oluşturulacak olan altın mevduat hesaplarından anlık olarak altın alım satımı gerçekleştirilebilecektir. Altın mevduat hesapları, hem kişilerin evlerinde tuttukları altınları bankalara götürmeleri şeklinde hem de kişilerin oluşturmuş oldukları altın mevduat hesaplarına internet ya da mobil bankacılık uygulamalarından anlık altın fiyatından altın satın almaları şeklinde gerçekleşmektedir.

Bankalara belirli günlerde gelen uzmanlar, altın günleri olarak adlandırılan günlerde kişilerin evlerinden getirdikleri altınlara değer biçmek için çalışırlar. Bu şekilde, evlerde tutulan altınların banka kasasına koyulması ve kişilerin hesabına gram altın olarak aktarılması sağlanmaktadır.

Altın Mevduat Hesabı Açmak
Altın mevduat hesabı açmak için pek de bir zahmete girmeye gerek bulunmamaktadır. Öncelikli olarak altın hesabı açılacak olan bankada karar kılmak gerekmektedir. Bankaların altın hesaplarına uyguladıkları faiz oranları birbirlerinden farklılık gösterebilmektedir. Vadeli altın hesabı açacak olan kişiler faiz oranlarına dikkat etmeli, vadesiz altın hesabı açacak olan kişiler, bankaların alacak oldukları hesap işletim ücreti gibi ücretleri karşılaştırarak hangi bankada hesap oluşturmak istediklerine karar vermelidirler.

Müşterisi olunan bir bankada altın hesabı açacak olan kişiler bankaya kadar zahmet etmeden; internet, telefon ya da mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla altın hesabı açabilecektir. Müşterisi olunmayan bir bankada altın hesabı açacak olan kişiler de banka şubesine bireysel olarak gitmeli ve öncelikle bir mevduat hesabı oluşturmalı, sonrasında da altın hesabı açmak istediğini belirtmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.