Banka Kırmızı Kalem Nasıl Silinir?

29

Bankalar tüketicilerin para ihtiyacını karşılıyor olması sebebi ile özellikle acil toplu para ihtiyacı olan kişiler için çok önemli bir konumda. Kredi pek çok insanın hayatında sıradan bir öğe haline geldi. Toplum içerisinde neredeyse kredi borcu olmayan kişi yok denecek kadar az. Tüketicinin nakit ihtiyacını karşılayan bankalar bu işlemi yaparken olabildiğince risksiz hareket etmek zorundadırlar.

Kredi çekecek banka müşterilerinin bu işleminin olumlu ilerleyebilmesi için ödemeler dengesinde herhangi bir probleminin olmaması, halk arasında kullanıldığı tabir ile kırmızı kalem yememesi gerekir. Peki diyelim ki kredi sicilimiz bozuldu kırmızı kalemi yedik, banka kırmızı kalem nasıl silinir?

Kırmızı Kalem Nasıl Silinir?

Kırmızı kalemi silmek zaman almaktadır. Bunun için beklemeniz gerekmektedir. Bir süre bekledikten sonra, bankadan kırmızı kalemi silebilirsiniz. Ama bu süre biraz uzun. Kırmızı kalem başka yollarla da siliniyor. Makalenin devamını okuyunuz.

Kırmızı Kalem Ne Zaman Silinir?

Kırmızı kalemin silinmesi için 5 yıl süre gereklidir. 5 yıl süre içerisinde, merkez bankası kırmızı kalemi siler. Fakat; bunun için borçlarınızın yarattığı sorunları çözmeniz gerekmektedir. Eğer 5 yıl içerisinde hala borçluysanız ve ödeme yapmıyorsanız, merkez bankası bu sefer farklı bir yaptırım uygulayacak ve kırmızı kalemi silmeyecektir.

Kırmızı Kalemi Silmenin Yolları

Kırmızı kalem çeşitli yollarla silinmektedir. Bunları sizler için sıralamak istedik. Aşağıdaki yollar aracılığıyla, kırmızı kalemi kaldırabiliyorsunuz.

Kırmızı Kalemi Bekleyerek Silmek

5 yıl bekleyerek, merkez bankasındaki kırmızı kalemi kaldırabilirsiniz. Bu yol uzunca bir bekleyişi gerektirir. Bu yüzden birçok kişi bu yoldan dolayı, kredi sicilinin temizlenmeyeceğini; yani kırmızı kalemi kaldıramayacağını düşünür. Fakat; bir yol daha mevcuttur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.