Mevduat Kazancı Vergilendirilir Mi?

25

Günümüzde insanlar sadece belirli bir yerden gelir sağlamadığı gibi birçok alandan gelir sağlayarak geçimlerini daha rahat bir şekilde sürdürmek istemektedir. Farklı türde gelirler arasında yer alan yatırım araçları, kısa sürede sunmuş olduğu yüksek kazançlar ile birikim sahiplerinin yüzünü güldürmektedir. Yatırım araçları arasında yer alan mevduat hesaplarının gelirleri son zamanlarda vergiye tabi tutulup tutulmadığı merak edilmektedir.

Mevduat kazancı, banka ile yapılan anlaşma sonucunda belirli bir süre içerisinde değerlendirilmeye konulan paranın faiz geliri elde edilmektedir. Elde edilen bu gelirler, vergiye tabi tutulmakla birlikte alınan vergi tutarı mevduat hesabının açık kalma süresine göre değişiklik gösterilmektedir. Vergiler genel olarak mevduat süresi sonucunda bankalar tarafından otomatik olarak kesilmekte olup kişilerin herhangi bir müdahalesine gerek yoktur.

Mevduat hesabı 6 ay üzerine kurulmuş ise elde edilen gelir üzerinden oranında bir gelir vergisi alınmaktadır. 6 ay ile 1 yıl arasında planlanan hesaplardan , 1 yıl üzerinde açılan mevduat hesaplarından ise oranında vergi alınmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.