Öğrenciler kredi kartı alabilir mi?

11

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar gün geçtikçe artmaktadır. Eskiden kredi almak da, kredi kartı sahibi olmak da zor şartlar gerektiriyordu. Ancak bankaların birbirleri arasında yaşanan rekabet ortamıyla birlikte birçok banka kredi şartlarını esnetti. Artık kredi kartı da kolayca verilen ürünlerden biri haline geldi. Kredi kartı öğrencilerin birçok isteğini karşılıyor. Özellikle memleketinden farklı şehirlerde okuyan öğrenciler için kredi kartı olmazsa olmaz. Kredi kartı almak için eskiden gelir belgesi ve benzeri evraklar istenirken, artık çok daha kolay belgeler isteniyor. Öğrencilerin nakit ihtiyacının giderilmesi adına kredi kartları pek çok kolaylık sağlıyor. Birçok bankada, aidat istemeyen öğrenci kartları bulunuyor. Öğrenciye kredi veren bankalar gün geçtikçe artıyor.

Kredi kartı almakla beraber kredi kartı borcunu ödemek de önemlidir. Kredi kartı borcunu ödemeyen kişilerin kredi notu düşer ve ileride kredi kullanmak istediklerinde olumsuz yanıtlarla karşılaşır. Kredi kartı almanın şartları esnetilmiştir. Birçok kişi kolaylıkla kredi kartı sahibi olabilir. Kredi kartı alabilmek için gereken yasal şartlar şu şekilde sıralanır:

18 yaş sınırını aşmak
Kredi notunun düşük olmaması
Geçmiş bir döneme ait borç ya da kara liste durumlarının olmaması
Gelir durumu
İkametgah bilgileri
Bu şartlar sağlandığı takdirde herkes kolayca kredi kartı alabilir. Şartlar arasında görülen kara listeye düşmek terimi, daha önceden kredi kartı borcunu ödememiş kişilerin sahip olduğu bir terimdir.

Hangi Bankalar Öğrenciye Kredi Kartı Verir?
Öğrenci kredi kartı için gerekli belgeler tamamlanarak bankanıza gittiğinizde, kolaylıkla kredi kartınızı çıkarabilirsiniz. Kredi kartı almadan önce hangi bankayla çalışmak istediğinizi belirlemelisiniz. Her bankanın üniversite öğrencilerine özgü opsiyonları bulunur. Bu fırsatlardan hangisi sizin için daha cazipse, onu seçerek işleminize devam edebilişiniz. Kredi kartı veren bankalar şu şekilde sıralanabilir:

Ziraat bankası

Türkiye iş bankası

Garanti bankası

Halk bankası

Akbank

Denizbank

Yapı kredi bankası

Bu bankaların yanı sıra diğer bankalardan da kredi kartı çıkarttırabilirsiniz. Artık birçok banka öğrenciye kolaylıkla kredi kartı vermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.