Hesap Kesim Tarihi Neye Göre Belirlenmelidir?

25

Maaş gününüz hesap kesim tarihinizin belirlenmesindeki en önemli etkendir. Hesap kesim tarihi, tüm ay boyunca yaptığınız harcamaların ödenmesi gereken tarihtir. Hesap kesim tarihinizin son ödemesi, hesap kesim tarihinden 10 gün sonra gerçekleşmektedir. Basit bir örnek vermek gerekirse, ayın 20sinde hesap kesim tarihiniz belirlenmişse, son ödeme tarihinizin ayın 30’u olacaktır. Hesap kesim tarihinizi maaş gününüze göre ayarlarsanız ödemekte sıkıntı çekmezsiniz. Hesap kesimini öğrenmek ve değiştirmek de zor değildir. Örnek olarak, Garanti Bankası müşterisiyseniz Garanti İnternet Bankacılığı üzerinden hesap kesiminizi öğrenebileceğiniz gibi değişiklik de yapabilirsiniz.

Hesap kesim tarihini değiştirme, bazı bankalar tarafından kısıtlanmıştır. Yılda sadece 3 kez değişiklik yapma hakkınız bulunabilir. Bu konuya dikkat etmeniz gerekir. Örnek olarak Yapı Kredi hesap kesim tarihi değiştirme işlemi yapmak istiyorsanız, bankanızın koşullarını bilmeniz gerekir. Ancak genel olarak hesap kesim tarihi değiştirme işlemleri şu şekilde sıralanır:

Bankanızın size en yakın şubesine giderek yazılı talepte bulunmak.
Telefon bankacılığı üzerinden hesap kesim tarihi değiştirme talebinde bulunmak.
Müşteri numaranı ve şifrenizle giriş yaparak, İnternet Bankacılığı üzerinden hesap kesiminizi değiştirmek.
ATM’lerde yer alan menüde, hesap kesim tarihi değiştirme konulu işlemleri yapmak.

Kredi kartı çıkarmak üzere gittiğiniz bankada, kart bilgileriniz oluşturulurken size hesap kesim tarihinizin ne zaman olmasını istediğiniz sorulur. Burada cevap verilen tarih, siz değiştirmediğiniz sürece sabit kalacaktır. Denizbank müşterisiyseniz ve Denizbank kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemi yapmak istiyorsanız, bu talebinizi bankaya bildirerek tarihinizi değiştirebilirsiniz. Bu işlemler oldukça kolaydır ve hemen hemen her banka bu metotlarla ilerlemektedir. Bazı bankalar daha çok belge ve koşul isteyebilir ancak bu işlemler hızla halledilen konulardandır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.