Hangi Durumlarda Kredi Kartının Geç Ödenmesi Sorun Yaratabilir?

15

Kredi kartı ödenmesi her ay bankanın müşterisinin gelirine göre ayarladığı bir tarihte yapılması gerekir. Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi banka kredi kartları için önemlidir. Özellikle son kullanma tarihini geçen ödemeler uzun süreyle oluyorsa istenmeyen bazı yükümlülükler içerir. Banka bu durumun peşinde olarak kart sahibinin maaşına haciz veya avukatlar eşliğinde kara listeye alınması banka yetkilileri tarafından gerçekleştirilir. Kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur gibi durumlarda bankanın inisiyatifi göz önünde bulundurularak herhangi bir yaptırım uygulanmaz.

Kredi Kartı Asgari Ödemeleri Yapılmazsa Ne Olur?
Kredi kartı alışverişlerinden sonra her ay ödenmesi gereken tutarın asgari kısmı mutlaka bankaya yatırılması gerekir. Dönem borcunun hepsi kapatılmadığında minimum tutarının yatırılmaması faiz oranını yansıtacağından daha fazla bir tutarın ödenmesi gerekecektir. Kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur gibi bir durum olduğunda gerekli kontrollerden geçen müşteri sürekli hale getirmediyse bu durum göz ardı edilebilir. Ancak bu sürenin uzamasıyla ortaya çıkan problem kişinin icraya kadar gitmesine sebep olur. Kredi kartı ödemeleri bir gün gecikse bile ufak bir miktar dahi olsa faiz işleyecektir.

Kredi Kartlarının Geç Ödenmesinde Yaşanan Sıkıntılar
Kredi kartlarının kullanımı kolay olduğu kadar geri ödeme konusunda gereken dikkatinde gösterilmesi önemlidir. Kredi kartı ödemesi 1 gün gecikmiş olması sürekli olmuyorsa bankacılık kurallarına göre herhangi bir yaptırım ile karşılaşmaz. Kartın kapanması söz konusu olamaz. Eğer dönem borcu yaklaşık 10 günü geçtiyse sıkıntıların da olabileceğine işarettir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.