Pasaport Harçları Kredi Kartı İle Ödeme

18

Yurt dışına çıkış sırasındaki işlemlerin başında gelen pasaport yenileme veya ilk defa çıkarma işlemlerinin prosedürleri arasında yer alan pasaport harcı ödeme işlemleri 12/04/2018 tarihinden önce sadece Maliye Bakanlığı’nca belirlenen; il ve ilçe emniyet müdürlüklerince yönlendirilen bankaların gişelerinde yapılabilmekteydi. Ancak 12/04/2018 tarihinden sonra pasaport harçları ödemesi için banka gişelerinde sıra beklemeden pasaport harçları kredi kartı ile ödeme imkanı sağlanmıştır. İster ilk defa pasaport çıkarın ister pasaportunuzu yenileyin ödemenizi kredi kartıyla yapabilirsiniz.

Pasaport Harçları Kredi Kartı İle Ödeme

Maliye Bakanlığı’nca yetki ve izin verilen tüm bankalardan veya internet üzerinden pasaport harçları kredi kartı ile ödeme işlemi yapılabilme imkanı verildi. Pasaport harçları kredi kartı ile ödeme için elbette öncelikle bir kredi kartına sahip olmalısınız. Kredi kartı edindikten sonra internet üzerinden pasaport harcınızı rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Pasaport harçları kredi kartı ile ödeme yapılmak istediğinde ödenecek olan tutar ilgili kamu idaresinin sistemine otomatik olarak düşer.

Pasaport Harcını Kim Belirler?
Her yıl başında diğer değerli kağıt bedelleri ile birlikte pasaport harç bedellerinde Maliye Bakanlığınca yenilenir. 2019 Ocak Ay’ından itibaren pasaport harç bedelleri 6 aylık 170 lira,1 yıl 248,40 lira, 2 yıl 405,50 lira,3 yıl 575,90 lira 4-10 yıl ise 811,60 lira olarak değiştirilmiştir. 2019 Mali yılı bu güncellemeyi Maliye Bakanlığı 492 Sayılı Kanuna istinaden yıllık olarak günceller ve ardından bu tutarlar Resmi Gazete’de yayımlanır ve uygulanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.