Nasıl Pilot Olunur?

54

Pilot olmak birçok çocuğun hali ile başlar. Yıllar geçtikçe değişen hayallerimiz olur. Ama bazılarımızda uçak kullanmak uçmak özgürlük demektir. Bu hayal asla değişmez. Özellikle heyecan veren çok önemli bir yapısının yanı sıra çalışma saatleri ile beraber kazanmakta oldukları ücretten dolayı çok insan için çekici bir meslek olarak öne çıkmaktadır. Peki, nasıl pilot olunur? Pilot olmak için tercih edilecek seçenekler vardır. Özel ücretli kurslara gitmek veya Askeriye sivil havacılık okuluna gitmek bu seçeneklerdir. Pilot olmak için eğitim almak şarttır. Bu eğitim kolay bir durum da değildir. Sadece merak ile çözülemeyecek kadar zor bir süreçtir. Zorlu bir sınav süreci, eğitim ve fiziki yeterlilik gibi alanlarla ilgili yapılır. Diğer yandan özel ücretli kurslar için ise pilotluk eğitimi için lise mezunu olmak yeterlidir. Fakat bu eğitime başlarken lisans mezunu olmak da sizlere avantaj sağlar. Bazı ücretli kurslar sadece lisans mezunu pilot adaylarını kabul etmektedir.

Ön Koşullar
İlk önce öğrenci pilot lisansı alınır. Bunun için, 17 yaşını ilk uçuştan önce tamamlamış olmak, lise veya dengi okullardan mezun olmak, SHGM tarafından ya da yetkilendirilmiş kurumlardan tıp merkezlerinden sağlık raporu (1. Veya 2 sınıf sağlık sertifikası) almak şartlardan birincisidir.
Şahsi pilot olabilmek için ise; 18 yaşını doldurmuş olmak, lise veya dengi okul mezunu olmak, Yine SHGM ya da yetkilendirdiği kurumlardan 1. Veya 2 sınıf sağlık sertifikası almış olmak, SHGM tarafından yetki verilmiş olan kurumlardan Uçuş Eğitim Organizasyonlarında ihtiyaç duyulan teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarı ile tamamlamış olmak, teorik sınavlarda uçuş ile ilgili eğitim tamamlanmasının ardından 6 ay içerisinde girilecek yetenek sınavından başarışı not almak, gece uçuş talebi var ise uygun eğitimi almış olmak, yönetmelikte yazılı bulunan tecrübeye sahip olmak gereklidir.
Eğer ticari pilot lisansı sahibi olmak isteniyor ise, en az 18 yaşında olmak, lise veya dengi okul mezunu olmak, Sağlık sertifikası ve uçuş eğitimi için gerekli teorik bilgiyi almış olmak. Uçuş yetenek sınavında başarılı not almış olmak.
Hava yolları nakliye pilot lisansı almak için; 21 yaşını doldurmuş olmak, lise mezunu olmak, SHGM 1 sınıf sağlık sertifikasına sahip olmak, Teorik içerikli bilgi sınavından başarılı not almış olmak, yönetmeliklerde belirtilen deneyime sahip olmak. MMC kursu görmüş olmak gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.