AB’den Türkiye konusunda önemli açıklama

102

Türkiye’ye karşı yaptırımların da görüşülmekte olduğu Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin sonuçla alakalı bildirgesi paylaşıldı. Söz konusu bildiri içerisinde, Türkiye’nin aleyhine herhangi bir karar çıkmamış durumdayken Avrupa Birliği’nin Türkiye’yle kademelinin yanı sıra orantılı ile birlikte geri dönülebilir bir biçimde iş birliğini geliştirme konusuna hazır durumda bulunduğu açıkça ifade edildi.

Video konferans yöntemi kullanılarak düzenlenmiş olan Avrupa Birliği’nin Liderler Zirvesi’nin bildirisi içerisinde Türkiye’yle alakalı bölüm, zirve toplantısı daha sürerken paylaşıldı. Liderlerin söz konusu bildirisi içerisinde, Avrupa Birliği’nin Doğu Akdeniz’in istikrarlı bir durumda ve güvenli olması konusunda, öte yandan Türkiye’yle iş birliğinin yanı sıra karşılıklı çıkara dayanmakta bulunan bir ilişkide çıkarı olduğu da vurgulanmış oldu.

Doğu Akdeniz içerisinde gerginliğin düşmüş olmasından, Türkiye ve Yunanistan’ın arasında bir takım görüşmelerin başlamış olmasından ve Kıbrıs probleminin çözümüne yönelik bir takım görüşmeler yapılacak olmasından duyulmakta olan memnuniyetin dile getirilmiş olduğu bildiri üzerinde kısaca, Haziran ayında gerçekleşecek Avrupa Birliği Konseyi toplantısı esnasında daha çok karar alınmaya hazır olduğu ifadelerine de yer verilmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.