Kredi notu kaçtan başlıyor?

25

Kredi notunuz tüm bankalarda olan borçlarınızı ve taksitlerinizi ödeme durumunuza göre yükselmekte veya düşmektedir. Günü gelmiş olan taksitlerinizi mutlaka ödemeye çalışın. Eğer ödemelerinizde herhangi bir gecikme olursa KKB (Kredi Kayıt Bürosu) listesine anında yansımaktadır. KKB tüm borçlarınız ve ödeme durumlarınız gözükmektedir. Borçlarınızı ödemediğiniz taktir de yasal takip hesaplarına aktarılsanız KKB kara liste adıyla tabir edilen listesine girersiniz. Bu durumda borcunuzu yatırmış olsanız dahi 5 yıl boyunca bankalardan kredi kullanamazsınız. Kredi notunuzu kısa zamanda yükseltmenizin en iyi yolu taksitlerinizi daima zamanında yapmanızdır. Aynı şekilde kredi kartına ait ödemelerinizi mutlaka gününde ödeyin.

Kredi notunuzun düşük olmasının en büyük nedenlerinden biri bankalara devamlı olarak yapılan kredi başvurularıdır. Kredi başvurusu yaptığınızda aldığınız her ret cevabı kredi notunuzu düşürmektedir. Kredi başvurunuza ret cevabı aldıysanız eğer tekrar başvurmak için KKB güncellemesini bekleyin. KKB güncellemesi için beklemeniz gereken en az süre 1 ay civarındadır.

KKB güncellemesi genelde her ay olmasına karşın ortalama 3 ay içerisinde daha düzenli bir güncelleme yapılmaktadır.

Kredi notunuzu ayrıca kredi kartlarınıza ait asgari ödemelerde düşürmektedir. Mümkün olduğu kadar dönem borcunuzun tamamını ödemeye çalışın. Bir günün bile önemli olduğu hususunu aklınızdan çıkarmayın. Bir günlük olan gecikmeniz size 1 aya mal olmaktadır.

Kredi notunuzu yüksek olarak tutmanın bir diğer yolu da bankalar ile olan çalışma durumunuzdur. Tüm işlemlerinizi bankadaki hesabınızdan yapmaya özen gösterin. Havale ve EFT işlemlerinizi yapabilirsiniz bunun yanında elektrik, doğalgaz, telefon gibi ödemelerinizi de hesabınızdan yapın. Ayrıca kredi kartınıza veya hesabınıza düzenli ödeme talimatı verin. Kredi notunuzun yüksek olması bankalardan daima kredi alabileceğinizi göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.