Konut Kredisi Ara Ödeme Nasıl Yapılır?

42

Konut kredisi geri ödemeleri aylık olarak bankaya ödenir ancak aylık ödemeler haricinde çeşitli dönemlerde ekstradan yapılan ödemelere ara ödeme denilmektedir. Kredi ara ödeme mantıklı mı? Birikimimi ara ödemeye aktarmam avantaj sağlar mı? konut ara ödemesi yapmak isteyen kişilerin aklını karıştıran ilk sorular bunlar olmaktadır.

Ara ödemeler kişilerin önceden belirledikleri zamanlarda veya dönem düzenlemesi olmadan yapılabilmektedir. 120 ay vadeye kadar kullanılabilen konut kredilerinin ara ödemeleri geri ödeme tutarlarında azalma faiz oranlarında düşüş sağlayarak ödeme imkânı vermektedir. Bazı bankalarda bu seçenekten komisyonsuz bir şekilde yararlanma fırsatına sahip olunmaktadır. Bankalardan kullandıkları konut kredisi ile ev sahibi olan kişiler kredilerinin geri ödemelerini yaparken toplu miktarlarda birikimleri olursa ara ödeme yapmaları avantajlı olabilir.

Konut Kredisi Ara Ödemelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Günümüzde gittikçe artan konut fiyatları kişilerin kredisiz olarak konut almasını zorlaştırmaktadır. Kredi kullanmadan ev sahibi olmak nerede ise imkânsız hale gelmiştir. Bu durum bankalardan kullandıkları krediler ile ev sahibi olanların sayısını artmaktadır. Bankalardan kullandıkları konut kredileri ile ev sahibi olan kişiler kredilerinin geri ödemelerini aylık eşit taksitler halinde ödemelerini yapabilirken gittikçe artan bir şekilde ve esnek olarak da ödeme imkanına sahip olurlar.

Bankalar kredi kullanımlarında müşterileri için bir ödeme planı hazırlarlar. Bu plan haricinde kişiler bankalarına kredi borcu için fazladan ara ödeme yapabilirler. Ara ödeme yapan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Birikimlerini kullandıkları konut kredilerinin ara ödemelerinde kullanarak taksit sayısını düşürmek isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

Ara ödemeler yapılırken doğru bir planlama ile düzenlenmelidir. Hangi taksit aralığında ve ne tutarda ara ödeme yapılacağı belirlenerek kredi ara ödeme hesaplaması yapmak gerekir. Ara ödeme işlemini ödeme planında yer almadığı halde yapan kişiler banka tarafından cezai işleme tabi tutulabilir. Ödeme planı dışında yapılan ara ödemelerde bankanın faiz gelirinin düşmesine sebep olunduğu gerekçesi ile banka tarafından kredi sahibine cezai işlem uygulanır. Ara ödemeleri yapılırken kalan kredi vadelerine göre düzenlenme yapılmalı ve ödeme planı dışına çıkılmamalıdır. Kalan vadesi 36 aydan düşük olan kredilerin cezası %1,36 oranında, 36 aydan fazla olan vadelerde ise %2 oranında uygulanmaktadır. Uygulanan ceza oranları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen miktarlarda olur. Bakanlığın belirlediği oranların dışında ceza ödeyen kişiler tüketici mahkemelerinde haklarını arayabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.