Selden dolayı zarar gören Homeros Vadisi’nde selin yaraları sarılıyor

14

İzmir Büyükşehir Belediyesi, meydana gelen selden etkilenmiş olan Bornova ilçesinde yer alan Homeros Vadisinin Rekreasyon Alanı içerisinde tadilat çalışmalarına başlayacak. Alanda yer alan parke taşlarının komple sökülmüş olduğu ve ağaçların devrilmiş olduğu vadi üzerindeki çalışmaların maliyetinin 2,2 milyon Türk Lirası tutarını bulacak olduğu tahmin edilmekte.

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler 20.000 metrekare büyüklüğüne sahip alanı tekrardan düzenlemiş olacak. Çalışmaların dahilinde menfez genişletmeyle beraber temizleme çalışmaları da yapılmış olacak.

2 Şubat tarihi içerisinde meydana gelmiş olan aşırı yağışlar esnasında Homeros 1 Bölgesinin yanı sıra Homeros 2 Bölgesi ve Homeros 3 Bölgesi üzerinde yer alan yürüyüş yollarıyla beraber oturma alanları ve de piknik alanları olmak üzere toplam olarak 20.000 metrekare büyüklüğe sahip bölge üzerindeki parke kaplamalarda hasarlar meydana gelmişti. Şiddetli fırtınadan dolayı aydınlatma direkleri devrilmiş ve bundan dolayı elektrik hatları da kopmuştu. Selin taşımış olduğu taşlarla beraber kumlar menfez ile birlikte göletleri de tıkamıştı.

Park ile Bahçeler Dairesi Başkanlığının Kuzey Alanları Bakım Müdürü olarak görev yapan Atılgan Taşdemir, görevli olan ekiplerin, selin hemen sonrasında bölge üzerinde moloz yığınlarının kaldırılabilmesi amacıyla çalışma başlatmış olduğuna değindi. Taşdemir, bölge üzerinde afetten sonra oluşan zeminler üzerindeki çökmeden dolayı tehlikenin henüz geçmemiş olduğu ve vadiye gitmiş olanların çok dikkatli olmalarının gerekli olduğu uyarısını yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.