Lokmalarınızı en az 15 defa çiğnemelisiniz

23

Hızlı bir şekilde yemek tüketimi gerçekleştirmenin aslında çok kötü bir beslenme alışkanlığı olduğunu belirtmekte olan uzmanlar, ilk olarak sindirim sağlığı olmak üzre genel sağlığın üstünde tamamen olumsuz sonuçlara yol açabilecek olduğu uyarılarında da bulunmakta. Uzmanlara bakılır ise hızlı bir şekilde yemek yeme esnasında besinler tam bir şekilde çiğnenmeden yutulmuş oluyor ve bundan dolayı da sindirim zamanı uzamış oluyor. Beyne ulaşmış olan sinyaller daha geç bir şekilde tokluk hissi oluşturmakta. Böyle olması da haliye daha çok yemeye ve de kilo artışına sebep oluyor

Üsküdar Üniversitesinde yer alan NPİSTANBUL Beyin Hastanesinin Beslenme ile Diyet Uzmanı olarak görevli Özden Örkçü ise, hızlı bir şekilde yemek yeme alışkanlığının ne kadar zararlı olduğuna dikkat çekmiş oldu.

Yemek yemenin bir yarış olmadığına ve yemeğin sonunda ilk bitirmiş olanla alakalı herhangi bir ödül olmadığına değinmiş olan Özden Örkçü daha sonrasında ise hızlı bir şekilde yemek yemeyle alakalı davranışların, daha sonraki dönemlerinde bireyler üzerinde hızlı yeme alışkanlığı şeklinde kalabileceğini ve bu sebepten dolayı da masa üzerinde yemeği ilk bitirmiş olanın her zaman bireyin kendisiyse, yavaşlamanın yerinde olacağını söyledi..

Yemek ne kadar hızlı yenmekteyse, ne yenildiğine de o denli dikkat verilmediğine değinen Özden Örkçü sonrasında ise yemeği ağza alıp yutmuş olmanın, yemek yeme anlamına gelmediğini, ağız içerisinde dişlerin yanı sıra dil ve de çiğnemeyle beraber sindirimin başlamış olduğu bir eylem olduğunu ve ayrca alışkanlığı değiştirebilme adına masa üzerinde en yavaş yemek yiyeni bularak ve bu kişinin hızına ayak uydurmaya gayret edilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.