Körlük ve görme bozukluğu

39

Körlük ve görme problemleri dünya genelinde en az 2,2 milyar insanı etkiliyor. Bunlardan 1 milyarında görememe veya tedavi edilmemiş görme sorunları var. Görme bozukluğunun veya görememenin, günlük bireysel aktiviteler, sosyalleşme, okula gitmek , iş bulmak ve kamu hizmetlerine erişim dahil olmak üzere yaşamın her alanında önemli ve kalıcı etkileri olabilir.

Az görme, şeker ve trahom, göz travması, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ya da katarakt gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Görme engelli kişilerin çoğu 50 yaşın üzerindedir; fakat görme kaybı her insanı etkiler. Körlük ve görme kaybı, erişimin ve özel kamu hizmetlerinin yetersiz olduğu düşük ve orta gelirli ülkelerde daha yaygındır. Doğuştan katarakt, bu ülkelerdeki çocuklarda görme bozukluğunun en yaygın nedenidir.

Tedavi

Görme bozukluğunun tedavi edilirken, görme kaybının derecesine ve sebebine bakılır. Örneğin, ameliyat kataraktı giderebilir. Geri döndürülemez görüşü olan kişiler için sonuçları iyileştirmek amacıyla tedavi ve diğer tedavi biçimleri kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.