Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası aktif bir durumdaki büyüklüğünü arttırmayı başardı

21

Kalkınma odağına sahip büyümesine 2020 senesi içerisinde de devam etmiş olan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, senelik olan finansal sonuçlarını açıklamış oldu. 2020 senesi içerisinde aktiflerini daha önceki seneye bakıldığında %45 büyütüp ortalama 28,1 milyar Türk Lirası tutarına kadar yükseltmiş olan Bankanın kredi portföyü ise %35’lik bir artış ile 20,4 milyar Türk Lirası tutarına kadar ulaşmış oldu.

Bankaya ait olan toplamdaki finansal varlıklar 2020 senesi içerisinde daha önceki seneye bakıldığında %89 oranında artış gösterip 6,1 milyar Türk Lirası tutarına, öz kaynakları da %52 oranındaki bir artışla 3,6 milyar Türk Lirası tutarına kadar ulaşmış oldu.

Aktif bir durumdaki kalitesinin çok önemli bir göstergesi olarak öne çıkan brüt takipte yer alan kredilerin toplam kredilere karşı oranı Bankacılık sektörüyle alakalı ortalamanın fazlasıyla altında 1 seviyelerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın sermayeyle ilgili yeterlilik oranı sene sonundan itibaren 22,35 olmuşken, Bankanın 2020 senesiyle alakalı net dönem kârı da daha önceki seneye bakıldığında %12 oranında artış gösterip 502 milyon Türk Lirası tutarı seviyelerinde gerçekleşmiş oldu.

Bankanın devam ettirilebilir büyümesine 2020 senesi içerisinde de devam etmekte olduğunu ve bunu finansal sonuçlar üzerinde de görmüş olduklarını ifade eden Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasının Genel Müdürü olarak görev yapan İbrahim Öztop, 2021 senesi içerisinde de güçlü bir büyüme ivmesini koruyacak olduklarını açıklamış durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.