2021 senesindeki en güçlü siber güvenlik tehditleri neler?

13

Kritik Tehditlerden Korunma Raporu içerisinde, suçlarla alakalı faaliyetlerin çeşitlenmesi konusunda en önemli durumda bulunan faktörün uzaktan çalışmanın yanı sıra fidye yazılımlarının gelişme göstermesi olduğu tespit edilmekte. Pek çok yeni tehdit, günümüzdeki uzaktan çalışma dünyası içerisinde güvenliği sağlayabilmenin ve de korunabilmenin hayati öneme sahip durumda bulunduğu uç noktaların ele geçirilmesine dayanmakta

CISCO yayınlamış olduğu Kritik Tehditlerden Korunma Raporu içerisinde, 2020 senesinde ortaya çıkmış olan suç faaliyetlerinin yanı sıra pandemiden kaynaklanan yeni istismar yöntemlerine de dikkatleri çekmiş oldu. Dijital durumda bulunan altyapıların herkes açısından tamamen vazgeçilmez bir hale gelmiş olduğu bir senede Cisco platformu, kuruluşları bilgilendirmenin yanı sıra karar verme mekanizmasını güçlendirebilme amacıyla siber güvenlik tehditlerinin sürmekte olan karmaşıklığını ve de evrimini açık bir şekilde masaya yatırmış oldu.

Bulut temeline sahip olan bir Güvenli İnternet Ağ Geçidi olarak öne çıkan Cisco Umbrella, DNS sunucuları üzerinden geçmekte olan trafiği incelediği zaman, 2020 senesinin Mart ayı ortalarını, uzak bağlantı artışlarının en yüksek seviyeye çıktığı ay şeklinde tespit etmiş oldu. Yalnızca Mart ayının ilk haftasının yanı sıra son haftasının arasında, uzaktan çalışmakta olanların sayıları tam tamına iki katına çıkmış idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.