Dünya neden hızlı dönmeye başladı?

17

Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda dünyamız kendi etrafındaki dönüşü milisaniyelerle daha kısa bir sürede tamamlıyor.

Dünyanın son 50 yıldır hiç dönmediği kadar hızlı dönmeye başladığı bilim adamlarınca kanıtlanmış durumda. Live Science ‘ın bir haberine göre 19 temmuz 2020 tarihinde dünyamız dönüşünü bir günden 1,4602 milisaniye daha kısa bir sürede tamamladı. Bilim insanlarına göre bu hız son 50 yılın en hızlı dönüşü olarak saptanmıştır.

Bu verilere göre bir günün artık 24 saat olmadığı belirlendi. Bu belirleme sonucunda bir günün 24 saatten tam olarak 0,5 saniye daha kısa sürmesi saniyeler değişmeli mi? Sorusunu akıllara getirmiş durumda. Bilim insanları için bu milisaniyelik farklar çok önemli olarak görülse de insanların 0,5 milisaniyeyi fark edemeyeceği kadar kısa olduğu görüşün de.

ABD National Physical Laboratory ‘de yer alan uzmanların açıklamasına göre dünya şu ana kadar son 50 yıldaki en hızlı dönüşünü yaptı. Dünyanın dönüş hızının daha da artması söz konusu olursa negatif saniyeye ihtiyaç olacağını belirten uzmanlar bu konuları konuşmanın henüz erken olduğu kanısındalar. Geçmişte dünyanın kendi etrafındaki dönüşünün yavaş olması sebebiyle 24 saate saniyelerin eklendiğini belirten bilim uzmanları, bu sürenin kısalmış olmasıyla da saniyelerin değiştirilmesine gerek kalmayabileceğini aktarmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.