Maskeler koronavirüsün yayılmasını niçin önleyemedi?

10

Tüm dünyayı etkisinin altına almış olan koronavirüs salgını konusunda her geçen gün çok daha şaşırtan bir bilgi gelmeye devam ediyor. Bilim adamlarının son yapmış oldukları araştırmasına bakılırsa, koronavirüs taşımakta bulunan hacada yer alan damlacıklar maskeler aracılığıyla durdurulamayacak seviyede ufak bir durumda ve maske ise söz konusu virüsün yayılmasını önleme konusunda kesin bir çözüm de değil.

Dünyada yer alan ülkeler koronavirüsle mücadelenin dahilinde çok daha yeni tedbirler almaya başlamışken, bir taraftan da adım adım aşılama işlemlerine geçmeye başladı. İngiltere’de görev yapan Başbakan Johnson’ın ‘Covid-19 mutasyona uğramış durumda, %70 daha da bulaşıcı’ şeklindeki açıklamalarının sonrasında bilim adamları şimdi ise virüsün maskeler tarafından niçin durdurulamamış olduğunun yanıtını verdi. Bunun dahilinde yapılmış olan bazı araştırmalar, koronavirüs taşımakta olan havada yer alan damlacıkların maskeler tarafından durdurulması zor bir şekilde ufak olduğunu ortaya koymuş oldu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise, aile içinde gerçekleşen etkinliklerde dahi maske takılması konusunda bir uyarıda bulunurken, İngiltere içerisinde yapılmış olan bir araştırma, her dört kişiden üç tanesinin maskeyle dolaşmakta olduğunu ortaya koymuş oldu. Lakin söz konusu bu virüsün halen hızlı bir biçimde yayılmakta olması da akıllarda soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.