Endoktrin hastaları için Covid-19 konusunda uyarı

26

Bütün bit dünyayı etkisinin altına almış olan Covid-19 virüsünün kronik hastalıklara karşı etkisi en fazla merak edilmiş olan konulardan biri olarak öne çıkıyor. Genel bir şekilde yaşlı bireylerin yanı sıra erkek cinsiyetlerde Covid-19 enfeksiyonunun çok daha ağır seyretmekte olduğu bilinmekle birlikte, her geçmiş olduğumuz gün artış gösteren vaka sayıları özellikle kronik hastalıklara sahip olanları çok fazla tedirgin etmekte.

Diyabet hastalığı bulunanların en fazla merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi diyabetin koronavirüse yakalanmayla alakalı riski artırıp arttırmamakta olduğudur. Pandeminin ilk dönemlerinde ilk ortaya çıkmış olan makaleler bu şekilde veriler ortaya çıkartmış olsa bile daha sonrasında paylaşılan güvenilir bilimsel verilerle beraber diyabet hastası olanların Covid-19 enfeksiyonuna yakalanmayla alakalı risklerinin diyabetli durumda bulunmayan bireylerden fazla olmadığını açık bir şekilde gösteriyor.

Yapılmış olan araştırmalarla beraber hipertansiyon hastası olmanın veyahut kullanılmakta olan antihipertansif ilaçların Covid-19 virüsüne yakalanma riskini arttırmamakta olduğu ifade ediliyor. Yine Tiroid hastalığı bulunan bireylerde Covid-19 enfeksiyonuyla alakalı riski arttırmakta olduğuna yönelik herhangi bir şekilde veri bulunmuyor.

Böbrek üstü bezi ya da hipofiz hastalığına sahip bulunan bireylerin Covid-19 enfeksiyonuna yakalanmayla alakalı riskinin toplumun tamamından çok olduğuna yönelik herhangi bir veri bulunmuyor. Fakat misal olarak kortizol fazlalığıyla seyretmekte olan cushing hastalığının yanı sıra cushing sendromunun bağışıklık sistemini baskı altına alarak bireyi enfeksiyonlara karşı çok daha duyarlı bir hale getirme potansiyeli olduğunun kesinlikle akılda tutulması gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.