Antalya ilindeki deprem niçin çok şiddetli hissedildi?

11

Akdeniz bölgesi içerisinde merkez üssü Antalya ilinde yer alan Gazipaşa ilçesinin açık bölgeleri olarak açıklanan 5,2 büyüklüğüne sahip bir deprem gerçekleşti. Depremin hemen ardından sosyal medya hesabı üzerinden bir takım değerlendirmelerde bulunmuş olan Bilim Akademisi üyelerinden Profesör Doktor Naci Görür, söz konusu bu depremin kıyıya yakın yerde olduğundan dolayı çok şiddetli hissedilmiş olduğunu ifade etti.

Akdeniz Bölgesi içerisinde merkez üssü Antalya ilinde yer alan Gazipaşa ilçesinin açık bölgeleri olarak açıklama yapılan ve 5,2 büyüklüğüne sahip bir deprem gerçekleşti. Antalya ilinin kent merkezinin yanı sıra ilçeleri ile birlikte Burdur ili ve Muğla ilinde de hissedilmiş olan söz konusu bu depremde, ilk ortaya çıkmış olan belirlemelere bakılırsa can veyahut mal kaybı yaşanmış değil. Vatandaşları çok fazla tedirgin etmiş olan söz konus ubu depremle alakalı açıklamalarda bulunan Profesör Doktor Naci Görür, depremin niçin bu denli şiddetli bir şekilde hissedilmiş olduğunu da açıklamış oldu.

İsabetli bir durumdaki deprem tahminleri sayesinde bilinirlik elde eden Görür açıklaması içerisinde, Antalya ilinde meydana gelen depremin Kıbrıs-Helen yayıyla alakalı olduğunu söylerken söz konusu depremin dalma-batma zonunun Anadolu levhası üstünde ve görece kıyıya yakın bir yerde olduğundan dolayı çok şiddetli hissedilmiş olabileceğine de değindi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.