DSÖ’de aşı çalışmaları konusunda umutlandı

31

Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra Almanya ile birlikte İngiltere, Çin ve de Rusya’dan gelmeye başlayan aşı haberleri Dünya Sağlık Örgütü’nü de umutlandırmış oldu. DSÖ’nün Genel Direktörü görevinde bulunan Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, ‘Aşılarla alakalı denemelerden gelmeye başlayan son olumlu haberler ile birlikte bu uzun ve de karanlık tünelin sonunda yer alan ışık daha da parlaklaşmakta’ ifadelerine yer verdi.

DSÖ’nün Genel Direktörü görevinde bulunan Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’de yer alan Cenevre kenti içerisindeki merkezinde video konferans yöntemi ile beraber haftalık olarak gerçekleştirilen basın toplantılarının birincisini düzenlemiş oldu. Kovid-19 ile alakalı aşı çalışmalarından gelmeye başlayan olumlu haberlerden duymaya başladığı memnuniyeti dile getirmiş olan Ghebreyesus, aşıların geliştirilmesi konusunda gösterilmiş olan hızın, bunların tamamen adil bir biçimde dağıtılması konusunda da gösterilmesinin gerekli olduğu uyarısında bulunmuş oldu.

Ghebreyesus, tarih içerisinde şu zamana dek herhangi bir salgınla ilgili olarak bu denli hızlı aşı geliştirilmemiş olduğunu da vurgulayıp, ‘Aşı konusundaki denemelerden gelmiş olan son olumlu haberler ile birlikte, bu uzun bir durumda ve karanlık kanalın (tünelin) sonunda yer alan ışık daha da parlaklaşmakta. Şu zamanlarda, denenmiş ve bir de test edilmiş öteki halk sağlığı önlemleri ile birlikte aşıların salgını sona erdirmeye yardımcı olabileceğine yönelik tamamen gerçek bir umut mevcut.’ şeklindeki değerlendirmede bulunmuş durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.