Guatemala içerisinde hükümet karışmış bir durumda

26

Orta Amerika ülkelerinden biri olarak öne çıkan Guatemala içerisinde hükümetin 2021 senesiyle alakalı açıkladığı bütçe konusunda eğitim harcamalarıyla beraber sağlık harcamaları konusunda kesintiye gitme konusundaki kararını protesto etmekte bulunan göstericiler, Kongre binasının içerisine zor kullanarak girip binayı ateşe vermiş oldu.

Orta Amerika ülkelerinden biri olarak öne çıkan Guatemala içerisinde binlerce sayıdaki insan, hükümetin 2021 senesiyle alakalı bütçesi içerisinde eğitim harcamaları ile birlikte sağlık harcamaları konusunda kesintiye gitme konusundaki kararını protesto etmeye başladı. Ülke basını içerisinde çıkmış olan habere bakılırsa, bahsi geçen bu bütçe kesintilerine karşı çıkmaya başlayan binlerce sayıdaki öğrencinin yanı sıra işçi sendikalarıyla birlikte türlü sivil toplum kuruluşları, başkent Guatemala’da yer alan Ulusal Kültür Sarayı’nın bulunmakta olduğu alan içerisinde toplanmaya başladı.

Sakin bir şekilde başlamış olan protestoların şiddet olaylarına dönmeye başlamasının hemen sonrasında polis ekipleri, kalabalığı dağıtabilmek amacıyla biber gazının yanı sıra tazyikli su ile birlikte müdahalede bulunmuş oldu.

Göstericilerden bazılarının Kongre binasına zor kullanarak girip binayı ateşe vermesinin hemen ardından, mobilyalardan bazıları ile birlikte büro malzemelerinin çok büyük bir zarar görmüş olduğu açıklaması yapıldı. Polis ekiplerinin Kongre binasına girmiş olan grupları çıkarabilmek amacıyla göz yaşartıcı gazları kullanarak müdahalede bulunmakta olduğu olaylar içerisinde çok fazla sayıda göstericinin gözaltına alınmış olduğu açıklaması da yapıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.