Avrupa’ya uyarı

36

Dünya Sağlık Örgütünün Avrupa Bölgesinin Direktörü görevinde bulunan Doktor Hans Kluge, Avrupa ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni tipteki koronavirüs salgınının merkez üssü olma konusundaki özelliği devam ettirdiğini de ifade ederek, Avrupa kıtası içerisinde virüsten dolayı her 17 saniyelik zaman diliminde bir kişinin yaşamını yitirmekte olduğunu ifade etti.

DSÖ yetkililerinden biri olan Kluge, video konferans aracılığıyla düzenlemiş olduğu basın toplantısı esnasında, toplamda Covid-19 ile alakalı vakaların %28’lik kısmının Avrupa kıtası içerisinde görülmekte olduğunu ifade etti. Salgından dolayı ülkeler içerisinde yer alan sağlık sistemlerine çok ağır bir yük binmekte olduğuna da işaret etmiş olan Kluge, Avrupa’da hala %60 seviyelerinde bulunan maske kullanımının %95’e çıkacak olması hususunda kapanma uygulamalarına gerek kalmayacak olduğunun da altını çizmiş oldu. Kluge ayrıca, yoğun bakımla ilgili ünitelerin şu anda Fransa’da %95, İsviçre içerisinde de tamamen dolmuş olduğunu açıkça ifade etti.

Dünya üzerindeki aşı çalışmalarında gelinmiş olan son aşamanın umut verici bir durumda bulunduğuna da dikkati çekmiş olan Kluge, ‘Geçmiş olduğumuz birkaç günlük zaman diliminde, özellikle umut vadetmekte olan iki tane aşıyla çok iyi haberler almış durumdayız. Aşılar ise Covid-19’u komple durdurmamış olacak ve bütün sorularımızı cevaplamayacak olsa bile bu virüse karşı savaş konusunda çok büyük bir umudu temsil etmektedir.’ ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.