Koronavirüslü olan vizonlar Türkiye sınırlarına kadar dayandı

16

Danimarka ülkesi içerisinde mutasyona uğramış olan koronavirüsün vizonlardan insanlara bulaşmaya başlamasının ortaya çıkmasının hemen ardından, sınır komşularımızdan biri olan Yunanistan’da da vizon tehlikesi yaşanmaya başlandı. Kuzey Yunanistan’ içerisinde bulunan iki tane çiftlikteki vizonlarda ve personellerde korona görülmüş durumdayken, tehlikenin Türkiye’ye kadar yaklaşmış olması çok büyük bir tedirginlik yaratmış durumda.

Danimarka ülkesi içerisinde mutasyona uğramış olan koronavirüsün vizonlardan insanlara bulaşmaya başlamasının ortaya çıkmasından hemen sonrasında, 4 Kasım tarihinde hükümet aracılığıyla kürklerinden dolayı çiftliklerde yetiştirilmeye devam edilen ortalama olarak 17 milyon tane vizonun itlaf edilmesi konusunda karar alındığı açıklaması yapıldı. Hükümet, söz konusu bu vizonların itlaf edilmesine gerekçe olarak, geliştirilmeye devam edilen Covid-19 aşılarının, mutasyona uğramış olan virüse etki etmemekte olduğunu göstermiş durumda.

Avrupa Birliği sağlık ajansı, özellikle Danimarka içerisinde olmak üzre Avrupa’da vizon popülasyonlarının arasında koronavirüsün insanlara geçiş gerçekleştirmeden önce hızlı bir şekilde mutasyona uğramış olmasıyla alakalı açıklamada bulundu. Avrupa Hastalık Önleme ile birlikte Kontrol Merkezi (ECDC), covid-19’un vizonlar ile birlikte insanlar arasında yayılmasını engelleyebilmek amacıyla çok daha yeni bir kılavuz yayınlamış durumda. ECDC, eğerki herhangi bir önlem alınmaz ise mutasyona uğramış olan virüsün aşı çalışmalarını yok edecek olduğu açıklamasında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.