Korona için sürpriz bir buluş daha

30

Bütün bir dünyayı etkisinin altına almış bulunan koronavirüs salgınına karşı aşı geliştirme konusundaki çalışmalar sürerken, bilim insanları herkes için sürpriz olan bir buluş gerçekleştirmiş durumda. Uluslararasındaki bir bilim ekibinin geliştirmiş olduğu özel burun spreyinin koronavirüsü yenmeyi başarmış olduğu belirtildi.

İlk önce 2019 senesinin Aralık ayında Çin’de yer alan Hubei eyaleti içerisindeki Vuhan kentinde ortaya çıkarak çok kısa bir zaman içinde bütün dünyayı etkisinin altına almış bulunan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı dünyanın tamamında 1.263.000 taneden çok insan yaşamını yitirmiş durumda, 50 milyon taneden fazla insan ölümcül salgına yakalanmış oldu. Koronavirüse karşı aşı geliştirmeyle alakalı çalışmalar halen sürerken, bilim adamları tamamen sürpriz bir buluş gerçekleştirmiş oldu. Uluslararasında çalışmalar yapan bir bilim ekibi aracılığıyla geliştirilmiş olan ve gelinciklerin üstünden denenmiş olan burun spreyinin, koronavirüsü yenebilmeyi başardığı bilgisine ulaşıldı. Çalışma yapan ekibin, insan deneylerinin ardından spreyle ilgili olarak çok daha detaylı bir bilgilendirmede bulunacak olduğu bilgisine ulaşıldı.

The New York Times, koronavirüsle alakalı olarak müjdeli haberi de okuyucuları için duyurmuş oldu. Times’ın yapmış olduğu bu haberine bakılırsa, halen hakem onayından geçmemiş olan söz konusu bu çalışma, hayvanlar ile sınırlı tutulmuş oldu. Fakat bilim adamları, bu söz konusu spreyin insanlar üzerinde de işe yaramakta olduğunu gösterirse salgınla mücadelenin en yeni aracı, buruna sıkılmakta olan günlük bir doz koruyucu sprey olarak öne çıkabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.