Sosyal medya devlerine ceza!

31

Yasal zamanın sona ermesinin hemen sonrasında temsilci bildirimi yapmamış olan ilk sırada Facebook’un yanı sıra Twitter ile birlikte Instagram, Periscope, TikTok ve YouTube olmak üzre sosyal ağ sağlayıcıları için 10’ar milyon Türk Lirası tutarında ceza kesilmiş durumda.

Ülkemizde günlük bir şekildeki erişimi 1 milyon taneden çok olan yurt dışı kaynaklı sosyal medya firmaları için, temsilci belirlemenin yanı sıra bunu bildirme yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri amacıyla verilmiş zaman da dolmuş durumda. Dünya üzerindeki ileri gelen sosyal ağ sağlayıcıları arasındaki VK, Türkiye temsilcisinin mevcut durumdaki bilgilerine yönelik BTK’ya özel bir bildirim gerçekleştirdi. Temsilcinin söz konusu bu bilgileri de VK’nin internet sitesi üzerinde resmi bir şekilde paylaşıldı.

Yasal zamanın sona ermesinin hemen sonrasında ise BTK aracılığıyla temsilci bildirimi gerçekleştirmemiş olan ilk sırada Facebook’un yanı sıra Twitter ile birlikte Instagram, Periscope, TikTok ve YouTube olmak üzre sosyal ağ sağlayıcılarına da 10’ar milyon Türk Lirası tutarında ceza verilmiş oldu. Dünya üzerindeki farklı ülkeleri içerisinde temsilcisi yer alan ve ofisler açmış bulunan sosyal ağ sağlayıcıların ülkemiz içerisinde gerekli adımı atmamış olmaları da çok büyük bir tepki çekmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.