Bulaş riskini azaltan bir buluş

23

Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yer alan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, koronavirüsü ısıtıp öldürmekte bulunan bakır telli yüz maskesi üretmiş durumda. Maskenin, virüs bulaşmayla alakalı ihtimali sıfıra indirmiş olduğu ifade edildi.

Bilim insanları aslında filtrelemenin yerine, havayı tam tamına doksan dereceye kadar ısıtılmış çok ince bir bakır ağdan geçirip koronavirüs parçacıklarını öldürebilmekte olan bir yüz maskesi geliştirmiş durumda. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) aracılığıyla geliştirilmiş bulunan maskenin yanı sıra sıcak metal filtrenin kullanıcı aracılığıyla çok rahat bir şekilde giyilebilmesi amacıyla ısıyı yalıtmakta olan neopren maddesiyle kaplanmış durumda.

Bunla beraber elektrikle çalışmakta bulunan ve bir bataryaya sahip durumdaki maskenin bulaş riskini tam olarak sıfıra indirmekte olduğu aktarıldı. Araştırmacı ekip sıcak maskenin, özellikle de covid-19’a maruz kalma riskinin yüksek durumda bulunduğu hastane ortamlarının yanı sıra toplu taşıma arabalarıyla alakalı ideal bir durumda bulunduğunu ifade etti.

Maskenin tasarımıyla alakalı olarak patent başvurusu yapmış olan bilim insanları, ticari kullanımın onay almasının hemen sonrasında, elektrikli maskenin fiyatının piyasada yer alan öteki kullan-at maskelerin yanı sıra bez maskelerden az daha pahalı bir durumda bulunabileceğini ifade etti. Fakat, maske fazlasıyla yüksek sıcaklığa ulaştığından dolayı sterile edilmesi veyahut değiştirilmesi gerekli olmadığından uzun vade içerisinde çok ekonomik bir çözüm durumunda bulunacağı belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.