Amerika S-400 çıkışıyla adeta tehdit etti

24

Amerika Birleşik Devletleri’nin NATO Büyükelçisi görevinde bulunan Kay Bailey Hutchison, Türkiye’nin Rusya’dan satın almış bulunduğu S-400 hava savunma sistemlerinin ilk denemelerini yapmasıyla alakalı çok sert açıklamalarda bulundu. ‘Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini NATO toprakları üzerinde test etmiş olması hepimiz açısından fazlasıyla sıkıntılı bir vaziyettir” ifadelerine yer veren Hutchison, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerine sahip olma amacıyla çok fazla şey feda etmiş olduğunu ifade etti.

DW Türkçe tarafından sorulmuş olan Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri ve NATO ilişkileriyle beraber S-400 hava savunma sistemlerini denemiş olmasıyla alakalı sorularına cevap veren Hutchison, ‘Bu söz konusu gelişmeler hiç bir şekilde iyi değil’ şeklindeki ifadelere yer verdi. Hutchison, Amerika Birleşik Devletleri ve hatta bütün NATO üyelerinin Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini satın alacak olduğunu duyurduğu 2017 senesi itibariyle bunu önleyebilme amacıyla ‘fazlasıyla yoğun bir çaba harcamış olduğunu’ ifade etti.

Büyükelçi görevinde bulunan Hutchison sonrasında ise, ‘Bizler bütün NATO ittifakımız ile beraber Türkiye’yi, hasım olarak kabul etmiş olduğumuz Rusya üzerinden füze savunma sistemleri almaktan vazgeçirebilme amacıyla elimizden gelen her şeyi yapmış olduk. Rusya üzerinden füze savunma sistemlerini satın almak ve bunları da NATO ittifakımızın içerisine sokmuş olmak.. Bu aslında çok önemli bir kırmızı çizgidir. Bunda hiç bir şekilde şüphe yok” ifadeleriyle de konuşmasını sürdürdü..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.