Eylül ayında en çok İran’lılar ülkemizden konut aldı

21

Eylül ayı içerisinde konut satışları geçmiş olduğumuz senenin aynı ayına göre %6,9 oranında azalma gösterirken, yabancılara yapılmış olan konut satışları da %26,1 oranında artış göstermiş oldu. Ardımızda bırakmış olduğumuz ay, ülke uyruklarına bakarak en fazla konut satış işlemi de İranlılara yapılmış oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ise Eylül ayına ait konut satışıyla alakalı istatistikleri resmi bir şekilde açıklamış oldu. Ekonominin lokomotifi içerisinde geçmiş olduğumuz ay satışlar daha önceki senenin aynı ayına bakıldığında %6,9 oranında azalma göstererek 136.744 tane olarak açıklandı.

Yabancılara yapılmış olan konut satışları da daha önceki senenin aynı ayına bakıldığında %26,1 oranında artış göstererek 5.269 tane oldu. Yabancılar en fazla konutu da 2.370 tane konutla beraber İstanbul ilinden almış oldu.

İstanbul ilini sırasıyla 1.018 tane konut satışıyla Antalya ili ile birlikte 347 tane konut satışıyla Ankara ili, 239 tane konut satışıyla Bursa ili ve son olarak 191 tane konut satışıyla da Mersin ili izlemiş oldu.

Eylül ayı içerisinde İran vatandaşı olanlar da Türkiye’den tam tamına 908 tane konut satın almış oldu. İran’ı da sırası ile, 826 tane konutla Irak’ın yanı sıra 448 tane konutla Rusya Federasyonu ile birlikte 241 tane konutla Kuveyt ve son olarak 222 tane konutla da Kazakistan izlemiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.