En büyük teknoloji sitesinde güvenlik zaafiyeti

15

Ülkemizin en büyük teknoloji marketlerinden bir tanesi olarak öne çıkan Vatan Bilgisayar’ın online sitesi üzerinde hesabı bulunan kişilerin şifrelerinin yanı sıra kullanıcı isimlerine de erişilmiş olduğu ortaya çıkmış durumda. Konuyla alakalı bir şekilde başlatılmış olan resmi incelemeler halen sürerken, söz konusu bu veri ihlalinden şu zamana dek tam tamına 27.143 üyenin etkilenmiş olduğu tespit edildi.

Vatan Bilgisayar isimli teknoloji marketinin online sitesi üzerinde hesabı bulunan kişilerin şifreleri ile birlikte kullanıcı isimlerine bilgisayar korsanları tarafından erişilmiş olduğu ortaya çıkarak büyük bir şaşkınlık yarattı. Veri ihlalinden etkilenmiş olan kişisel verilerinin www.vatanbilgisayar.com isimli site üzerindeki üye kullanıcı ismi (e-mail adresi) ve bu kullanıcıların şifreleri olduğu konusunda açıklama yapılırken, söz konusu bu ihlalden 27.143 tane üyenin etkilenmiş olduğu da belirlenmiş oldu.

Vatan Bilgisayar Sanayi ile Ticaret Anonim Şirketi tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na (KVKK) kişisel veri ihlaliyle alakalı bir bildirim de yapılmış oldu. Yapılmış olan söz konusu bu açıklama içerisinde bu ihlalin 05.10.2020 tarihinde saatler 01:30’u gösterirken gerçekleşmiş olduğu ve bir güvenlik şirketinden gelen uyarı e-maili aracılığıyla 05.10.2020 tarihi içerisinde saatler 17:04’ü gösterirken tespit edilmiş olduğu bilgisine yer verildi,

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.