Göl suyu içerisinde koronavirüs tespit edildi

14

Dünya üzerinde milyonlarca sayıdaki insanı etkilemiş olan koronavirüs salgınına karşı halen kesin bir tedavi yöntemi bulunamamış durumdayken, ilk defa göl suyu içerisinde koronavirüs tespit edilmiş oldu. Araştırma yapanlar, koronavirüsün plaj suyu içerisinde de bulunabilecek olduğunu ilk defa kanıtlamış bulundu.

2019 senesinin Aralık ayının son günleri içerisinde Çin’de görülmeye başlayan koronavirüsle alakalı salgın çok kısa bir zaman içinde pek çok farklı ülkeye sıçramış oldu ve milyonlarca sayıdaki insanı da etkiledi. Yaz döneminin gelmiş olmasıyla beraber insanlar rehavete kapılıp tatil planlaması yapmaya başlamışken, bilim adamları da bu durumu çok daha yakından etkileyecek bir araştırma yapmış oldu. Amerika Birleşik Devletleri içerisinde almakta bulunan Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli bulunan araştırmacı ekip, 4 Temmuz tarihinden bu zamana kadar dünya üzerindeki en büyük tatlı su gölü olarak bilinen Superior Gölü kıyısında bulunan sekiz kumsaldan her hafta sonunda su örnekleri toplayarak analiz etmeye devam ediyor. Göl suyu üzerinden alınmış olan örneklerde incelemeler yapan araştırmacılar yeni bir ilke imza atmış oldu.

Araştırma gerçekleştirmiş olan bilim insanları, gölün kıyı kısmında bulunan Brighton’un yanı sıra Franklin Park Beach ile birlikte 42nd Avenue East ve Lief Erickson Park adlı plajlardan Eylül ayı içerisinde alınmış olan örnekler üzerinde yeni tip koronavirüse rastlamış oldukları açıklamasında bulundu. Söz konusu bu plajların, geçmiş olduğumuz ay binlerce sayıdaki insan tarafından ziyaret edilmiş olduğu da düşünülmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.