Baharatlarda da hile var

34

Son zamanlarda fiyatları artış gösteren baharatlardan bazıları maliyet hesabı yapmakta bulunan hilekarlar tarafından içine çok daha değişik maddeler karıştırılıp sunulmaya başlanmış oldu. Uzmanlar ise çok daha ağırlık yapması amacıyla çöpün yanı sıra dal ile birlikte yaprak parçaları veyahut demir tozu katılmış olan baharatların sağlığı tehdit etmiş olduğunu anımsatarak, tüketicileri çok daha dikkatli olmaları hususunda uyarmış oldu.

Kamuya açık durumda bulunan restoranlarla gıda işletmeleri üzerinde müşterilere sunulmakta olan tuz ile birlikte baharat benzerindeki bazı malzemeler, koronavirüsle alakalı önlemlerin dahilinde kapalı poşetlerin içine girmiş oldu. Fakat son dönemler içerisinde fiyatları artış gösteren baharatlardan bazılarının maliyet hesabı yapmaya başlayan kişiler tarafından içine çok daha değişik maddeler karıştırılıp sunulduğu ileri sürüldü.

Uzmanlar ayrıca çöpün yanı sıra dal ile birlikte yaprak parçaları veyahut demir tozu katılmış olan karabiberlerin halk sağlığını tehdit etmiş olduğu da anımsatılarak, tüketicileri çok daha dikkatli olmaları hususunda uyarmış oldu. Pandemi dönemi içerisinde bütün alışveriş merkezlerinde yer alan restoranlarda karabiberin yanı sıra kimyon ile birlikte tuz ürünleri müşterilere paketler içerisinde sunulmakta. Hijyene çok daha fazla önem verilip hiç kimsenin eli değmeden hazırlanmış olan bu poşetler olumlu bir şekilde tepkiler almaya başlasa da içeriğinin bilinmiyor olması vatandaşlardan bazılarını çok fazla tedirgin etmekte. Tarım ile Orman Bakanlığı tarafından yapılan denetimler ise çoğaltılarak belirli zamanlarda, hangi baharat şirketletinin hileli ürün satışı yaptığı, taklit ile birlikte tağşiş ürünlerin listesi de açıklanmış oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.