Yunanistan karışmış durumda

25

Amerika Birleşik Devletleri’nin Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Mike Pompeo’nun Yunanistan’a özel bir ziyaret gerçekleştirmiş olması başkent Atina’nın yanı sıra Selanik ile birlikte Girit’te protesto edilmiş oldu. Gösteriler esnasında Amerika Birleşik Devletleri bayrağı da yakılmış oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Mike Pompeo’nun Yunanistan’a gerçekleştirmiş olduğu ziyaret halk tarafından da protesto edilmiş oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nin Selanik Konsolosluğuna yakın bir bölgede toplanmış olan bir grup, Pomepo’nun Selanik kentini ziyaret etmesine tepki maksadıyla ‘Savaş bakanı Pompeo evine geri dön” ifadeleriyle slogan atıp Amerika Birleşik Devletleri bayrağını yakmış oldu.

Öte yandan başkent Atina kenti içerisinde de Amerika Birleşik Devletleri’nin karşıtı gruplar toplanıp Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğine yürümeyi istedi. Polisle çatışmış olan bu göstericiler, göz yaşartıcı gaz kullanılarak dağıtılmış oldu. Selanik kenti içerisindeki temaslarının hemen sonrasında Girit kentine geçmiş olan Pompeo, Ada’nın Heraklion kenti içerisinde de Amerika Birleşik Devletleri karşıtı gruplar tarafından protesto edilmiş oldu.

Pompeo, bugün içerisinde Selanik kentinde Yunan mevkidaşı olarak öne çıkan Nikos Dendias’la bir araya gelmiş idi. Dendias’la beraber enerji iş birliğinin yanı sıra savunma konuları ile birlikte Doğu Akdeniz bölgesindeki gelişmeleri ele almış olan Pompeo, daha sonrasında ise Girit kentine gidip Başbakan görevinde bulunan Kiryakos Miçotakis’le beraber akşam yemeğinde bir araya gelmiş idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.