Rtük Netflix platformuna ceza kesti

20

RTÜK, Netflix platformunda yayınlanmış olan Cuties/Minnoşlar adlı filmin çocuk istismarı görüntüleri içeriyor olmasından dolayı kaldırılması konusunda karar vermiş oldu. Bu durum ise, RTÜK tarafından Netflix platformunda uygulanmış ilk ceza olarak öne çıktı.

RTÜK, Netflix platformunda yayınlanacak olduğu konusunda duyurular yapılan ”Cuties/Minnoşlar” adlı filmle alakalı toplanmış oldu. Buna bakılırsa yayıncı durumda bulunan kuruluşun bahsi geçen programı kataloğundan çıkarmasının gerekli olduğuna da oy birliğiyle karar verilmiş oldu. Söz konusu bu karar, filmin çocuk istismarıyla alakalı görüntüleri içermesinden dolayı alınmış durumda.

İnternet platformu üstünden isteğe bağlı bir şekilde yayıncılık yapmaya devam eden radyo ile televizyonların RTÜK denetimine alınmış olmasının ardından Üst Kurul ilk defa bir seç-izle platformunun dosyasını görüşmüş oldu. Toplanmış olan RTÜK, Netflix platformuyla alakalı hazırlanmış olan kapsamlı uzman raporunu da masaya yatırmış oldu.

Üst Kurul içerisinde ilk önce Netflix platformunda 9 Eylül 2020 tarihi içerisinde yayınlanacağı konusunda duyuru yapılan ‘Minnoşlar’ adlı filmin fragmanı esnasında yapımın 11 yaşında bulunan bir çocuğu konu almış olmasına rağmen 18 yaş üstündeki yetişkin izleyicileri hedeflemesi üstünde durulmuş oldu. Uzman raporu içerisinde yer almakta olan çocukların erken bir yaşta yetişkin yaşantısının içinde yer almakta olduğu, istismarın yanı sıra kötüye kullanım içermekte bulunan bir yapımın potansiyel çocuk istismarıyla alakalı davranış örüntülerini ortaya çıkartabileceği de değerlendirilmiş durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.