Türkiye ile Yunanistan’ın aldığı karar Akdenizdeki tansiyonu düşürecek

18

Türkiye ile birlikte Yunanistan’dan Doğu Akdeniz Bölgesi üzerinde tansiyonu düşürebilecek önemli bir hamle gelmiş durumda. NATO’nun Genel Sekreteri görevinde bulunan Jens Stoltenberg, iki tane ülkenin de çatışmayı önleme konusunda mekanizmalar kurmak amacıyla teknik bir görüşme yapma konusunda karar aldıklarını da belirtti.

Türkiye ile birlikte Yunanistan, son zamanlarda gerilimin çok yüksek bir seviyede bulunduğu Doğu Akdeniz bölgesi üzerinde tansiyonu düşürebilecek bir adım atmış oldu. NATO’nun Genel Sekreteri görevinde bulunan Stoltenberg, Türkiye ile birlikte Yunanistan’ın meydana gelebilecek çatışmayı önleme konusunda mekanizmalar kurabilmek amacıyla teknik görüşme yapma konusunda karar almış olduklarını da açıkça bildirmiş oldu. Stoltenberg, yazılı olarak yapmış olduğu açıklaması üzerinde, ”Türk ile Yunan liderlerle yapmış olduğum görüşmelerden sonra iki tane müttefik ülke, Doğu Akdeniz Bölgesi üzerinde askeri çatışmayı önleme konusunda mekanizmalar kurmak ve kazalar ile birlikte olayları önleme riskini azaltabilmek amacıyla NATO’da teknik bir durumdaki görüşmelere başlamak amacıyla mutabakata varmış durumda.” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Türkiye ile birlikte Yunanistan’ı ‘iki tane değerli müttefik’ şeklinde nitelemiş olan Stoltenberg, NATO’nun ortak güvenliği etkilemekte olan konularla alakalı en önemli istişare platformu konumunda yer aldığını da ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.