İkinci el telefonlarla ilgili büyük bir yenilik

14

Yönetmelik konusundaki değişiklik Resmi Gazete içerisinde paylaşıldı. Bunun hemen ardından kullanılmış cep telefonlarının yanı sıra tabletler yenilenerek sertifikalandırılmasının hemen sonra ambalajlandıktan sonra ”yenilenmiş ürün” şeklinde garanti belgesiyle satılabilmiş olacak.

Ticaret Bakanlığına ait olan ”Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik”i, Resmi Gazete içerisinde paylaşıldı yürürlüğe girmiş durumda. Yönetmelik ile beraber, kullanılan cep telefonlarının yanı sıra tabletlerin yenilenmesi ile berber sertifikalandırılması ve yeniden satışa sunulmasına yönelik usul ve esaslar gerçekleştirilmiş durumda. Buna bakılırsa, kullanılmış olan malların yanı sıra yenileme merkezleri aracılığıyla, Bakanlık tarafından belirlenmiş olan düzenleme y da Türk Standardları Enstitüsünün belirlemiş olduğu standartlara uygun bir biçimde yenilenebiliyor olacak. Yenilenmiş olan kullanılmış mallar, sertifikalandırılmasının hemen ardından ambalajlandıktan sonra ”yenilenen ürün” şeklinde yeniden satışa sunulabiliyor olacak.

Kullanılmış mallar yetkili alıcı aracılığıyla tüketiciden alınarak hemen sonrasında yenileme merkezine iletilip ya da yenileme merkezi aracılığıya tüketiciden direkt bir şekilde alınıp yenilenebiliyor olacak. Cep telefonlarının yenilenebilmesi amacıyla en az bir sene boyunca kullanılmış olmasının yanı sıra veri trafiğinin bulunması gerekli olacak.

Yenilenmiş durumdaki ürün, Türkçe tanıtmanın yanı sıra kullanma klavuzu ile birlikte satışa sunulmuş olacak. Türkçe tanıtmanın yanı sıra kullanma kılavuzunun hazırlanması konusundaki sorumluluk yenileme merkezine, tüketiciye verilmesinin yanı sıra teslim edilmiş bulunduğunun ispat yükü de yetkili satıcıya ait durumda bulunacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.