Sıra petrole gelmiş durumda

14

Türkiye son dönemlerde enerji aramayla alakalı faaliyetlerde vites yükseltmeye başladı. Karadeniz Bölgesinde bulunmuş olan 320 milyar metreküp büyüklüğündeki büyük doğal gaz rezervinin hemen sonrasına Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na Diyarbakır ilinin yanı sıra Batman ili ile birlikte Şanlıurfa ili, Adıyaman ili ve Mardin ilinde petrol arama ruhsatı verilmiş bir durumda.

Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz Bölgesi içerisinde Fatih Sondaj gemisinin 20 Temmuz 2020 tarihinde başlatmış olduğu Tuna 1 Kuyusu sondajı esnasında 320 milyar metreküplük büyük bir doğal gaz rezervi keşfedilmiş olduğunu açıklamasından hemen ardından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO), tam tamına beş il içerisinde 4 tane petrol arama ruhsatı verilmiş bir durumda.

Enerji ile Tabii Kaynaklar Bakanlığında görevli olan Maden ile Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün Petrol Hakkına Müteallik Kararları, Resmi Gazete içerisinde de resmi bir şekilde yayımlanmış durumda. Buna bakılırsa, TPAO’ya Şanlıurfa ilinin yanı sıra Diyarbakır ili ile birlikte Mardin ili, Batman ili ve bir de Adıyaman ilinde bir kısmı birden çok ilin sınırlarında bulunan toplamda dört tane sahayla alakalı petrol arama ruhsatı tahsis edilmiş bir durumda.

Yüz ölçümleri tam olarak 29.634 hektar ile 61.055 hektar aralığında değişiklik gösteren sahalar için verilmiş olan ruhsatlar 5 senelik zamanla geçerli durumda bulunacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.