Rusya’nın aşı açıklamaları heyecanlandırdı

11

Rusya’nın geçtiğimiz hafta duyurduğu yeni tip koronavirüse karşı geliştirmiş olduğu ‘Sputnik V’ adlı aşının gelecek hafta itibariyle tam tamına 40.000 kişiye uygulanacak olduğu açıklaması yapıldı.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonunun Başkanı görevinde bulunan Kirill Dmitriev Rusya basınına yapmış olduğu özel bir açıklama içerisinde Rusya’nın yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiğini duyurduğu ‘Sputnik V’ ismine sahip aşının gelecek hafta 40.000 kişiye uygulanacak olduğu konusunda duyuruda bulundu. Aşı uygulaması yapılan kişilerin üstünde gözlem yapacaklarını ifade eden Dmitriev; ”Gelecek hafta 40.000 kişiye aşının uygulama işleminden sonra gözlemlere başlanmış olacak. Aşının uygulamasının yapıldıktan sonraki klinik çalışmalar da uluslararası standartlara uygun bir şekilde gerçekleşmiş olacak. Aşının uygulanma işleminin rdından aşının etkilerinin yanı sıra pozitif etkileri ile birlikte yan etkileri de gözlemlenmiş olacak. Bu söz konusu çalışmaların tamamı da kontrollü bir biçimde gerçekleşmiş olacak” ifadelerine yer verdi.

Gamaleya Epidemiyoloji ile Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsünün Müdür Yardımcısı görevinde bulunan Denis Logunov da internet üstünden aşıyla alakalı en son bilgileri aktarıp; ”Şu zamana dek aşı 18 yaş ila 60 yaş arasında bulunan gönüllülere uygulanmış durumda. Bu aşama içerisinde aşının hiçbir tane yan etkisi de gözlemlenmiş değil. Aşı ilk olarak virüs görülmeyen kişilerle ilgili geliştirildi lakin virüse yakalanmış olan kişilere de uygulama yapılabilir” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.