Çin’den aşı tarihi gelmiş durumda

22

Çin içerisinde devlete ait olan bir ilaç şirketinin üretimini gerçekleştirdiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının sene sonuna dek piyasaya sunulma konusunda hazır olacağı açıkça ifade edildi.

SinoPharm isimli firmanın yöneticisi olarak öne çıkan Liu Cingcın, Çin Komünist Partisinin Guangming adlı gazeteye yapmış olduğu özel bir açıklama içerisinde, sene sonunda piyasaya çıkartılacak Covid-19 virüsüyle alakalı aşının 140 dolar tutarından daha az bir fiyata mal olabileceğini ve 28 günlük arayla iki doz yapılacak olduğunu ifade etti.

Liu, büyük kentler içerisinde yaşamını sürdürmekte olan işçi ile birlikte öğrencilere aşı uygulanması gerekli olacağını fakat nüfus konusunda bir yoğunluğu bulunmayan kırsal kesimde yer alanlar için bu şekilde bir gerekliliğin bulunmamakta olduğunu açıkça belirtti. Liu Cingcın açıklamasında; ”1,4 milyar kişilik nüfusumuzun tamamı bu aşıyı vurdurmak mecburiyetinde değil” ifadelerine yer verdi.

Kendisinin söz konusu bu aşıyı uygulatmış olduğunu ifade eden SinoPharm şirketinin yöneticisi öte yandan firmanın senede 220 milyon doz üretebilme kapasitesine sahip durumda bulunduğunu ifade etti.

Çin asıllı uzmanlarla birlikte yöneticilerin deneme aşamasında bulunan aşılardan vurdurmuş olduğu şeklindeki haberler, bilim etrafında çok büyük bir tartışma konusu olmuş idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.